- Izlandon a sörsátorban rituális leves-zabálós buli van, mikor a létesítménybe belép egy titokzatos, csuklyás figura. Mindenki azt hiszi, hogy Floki, de nem Floki az, hanem Ray Stevenson, aki a Róma sorozat Titus Pullóját alakította, itt viszont ő játssza Otheret, a vándort. Othere egy viharnak köszönhetően egymaga (mármint tök egyedül) fedezte fel Új-Zélandot, melyről elmeséli, hogy egy nagyon csodálatos föld mert vannak ott erdők, meg… fák, meg… hát tudjátok, nagyon szép. Szóval el is nevezte Aranyföldnek, de aranyesővel már nem tudta megöntözni, mert egy másik vihar visszafújta Izlandra. Egyértelműen így működtek ugyebár ezek a viking hajóutak, hogy a viharok ide-oda hajigálták a lélekvesztőiket és egyszer csak felfedeztek egy kontinenst. Ubbénak ez a mese annyira tetszik, hogy megkéri Ötherét, hogy vezesse el az Aranyföldre. A férfi elvállalja, mindenki örül, de aztán jöhet a kínos kérdés: Hol van Floki? Ötherének fogalma sincs, mert már azután érkezett Izlandra, hogy Flokit benyelte a kereszténybarlang. Persze az igazság ennél több lehet, mert ő meg Kettil lapítanak mint szar a fűben, de még mielőtt kínossá válhatna a jelenet Torvi szól Ubbénak, hogy le kéne már feküdniük. Távozás előtt jó éjszakát kívánnak nekik, de odakint még nappali fény van és elvileg tél… Hmm. Biztos hogy Izlandon vannak ezek és nem a Falkland-szigeteken? Így a végén mégiscsak igazam lesz Új-Zélanddal kapcsolatban, elvégre azoktól pár km-el mégiscsak közelebb van.
- A következő falklandi jelenetben Torvinak már szülési fájdalmai vannak. Ubbe aggódik és Kettil asszonya, aki a bába, elmondja neki, hogy a gyermek rossz pózban van, ki kell vágni, amibe lehet, hogy a nő belehal. Most már sokadjára húzza el az orrom előtt a sorozat a ‘Torvitól végre megszabadulunk’ mézesmadzagot, és talán túl korán fel is ültem erre a vonatra, hisz hála Öthere latin nyelvű imájának a gyerek a pocakban hirtelen dob egy fél hátraszaltót és a filmtörténelem egyik leggyorsabb szülésének lehetünk tanúi, ahogy a kisded úgy pattan ki az anyja hasából, mint pez cukorka az adagolóból.
- Ubbe a fiát a nagy boldogságra Ragnarnak nevezi el nagyapja után. Teljes nevén Méhbőlszökkent Ragnar, feltéve, ha nem ragaszkodnak a családnévvé silányult Lothbrok jelzőhöz. Utóbbi esetben esélyt teremtenek arra, hogy Travis Fimmelt a spinoffban visszahozzák ugyanazzal a névvel önmaga unokájaként. Az örömködés nem tart sokáig, mert Ubbe felidézi, hogy Öthere keresztényül imádkozott Torvi ágya mellett a keresztény istenhez, és mint tudjuk, a zugkeresztények errefelé nem a legmenőbb vikingek. A helyzet tovább súlyosbodik, ugyanis Öthere bevallja, hogy narkós korában ő még Angliában volt szerzetes és Athelstannak hívták, majd Rómába küldték továbbképzésre ahonnan ő elindult a nagyvilágba téríteni. Nyilván Athelstan említésére a jó öreg szerzetesből lett vikingből lett papból lett Nagy Alfréd biológiai apjára asszociál mindenki, mert gondolom az egész angolszász világban nem hívhattak egynél több embert Athelstannak. Skandináviában próbálkozott először, de onnan elkergették, ezért tovább állt, majd találkozott egy Othere nevű dán vándorral, aki haldoklott. Eltemette és felvette az identitását. Már csak azért sem lehetett nehéz álcáznia magát, ugyanis miközben mesél, látunk egy visszaemlékezést, amiben az eredeti Otheret szintén Ray Stevenson játsza. Némi csavar a történetben, hogy az emlék szerint valójában azért haldoklott az eredeti Othere, mert az ál-Othere megfojtotta. Mondjuk Freydis után ez már a második eset, hogy klónoztak valakit a sorozatban. Így aztán tényleg nem lesz nehéz Ragnart vagy akárkit visszahozni a továbbiakban.
- Mivel Öthere hazudott és ráadásul keresztény is, ergo az istenek ellensége, Ubbe szerint meg kell halnia. Mellékes, hogy Angliában ő maga is megkeresztelkedett, de erre legalább Torvi is emlékezteti. Hogy Öthere megbékítse a Ragnar ivadékot, elhozza neki Floki jegygyűrűjét, mondván hogy ő adta oda neki, mielőtt beintett mindenkinek és lelécelt. Ubbe továbbra is gyanakvó és amúgy Floki hollétéről sem tudunk meg semmit, és itt jegelik is az izlandi történetszálat erre az évadra. Ebben a történetszálban egyre több a megválaszolatlan kérdés, de a legtöbb jel már egyértelműen afelé mutat, hogy az őrült Dr. Floki a sziget belsejében lévő titkos barlangi laborjában sorra hozza létre rothasztott cápahúsból a jelentéktelen mellékszereplők klónjait. Így legalább lesz esélyük a ruszok ellen.
- Gatterban Björn elveszi a második feleségét, aminek az első felesége csak annyira örül, mint egy hasbarúgásnak, attól függetlenül, hogy eredetileg ő vetette fel a házasság ötletét. A házassági jelenet alatt Gunnhild és Ingrid Freyjáról beszélnek, aki arany könnyeket hullat mindig, amikor férje, Óðr nincs otthon. (Nem kell megijedni, Óðr nevét egy szóval sem említik, mert a végén még összezavarják a nézőket, hogy több mint négy skandináv istenség van.) Gunnhild később kipaterolja az ágyából Björnt, hogy ha már egyszer a nászéjszakája van a másik feleségével, akkor vele sakkozzon. Mivel szeressük az olcsó költői hasonlatokat a vasálarcos távozása után Gunnhild arany könnyeket hullat. Ha már megint ennyire fontos a realizmus, akkor bízok benne, hogy terhessége végeztével pedig aranytojást fog tojni.
- Björn tart tőle, hogy Harald meg fogja támadni Gattert ezért Erik vezetésével küld egy csapatot, hogy járőrözzenek a fjordban. A kompánia azonban nem a széphajú harcosokkal, hanem a ‘kvázi’ rusz betolakodókkal találkozik a vadonban, akikről fogalmuk sincs hogy kik, de a muszkák már számítanak rájuk és bekerítik őket, úgyhogy a gatteriek visszavonulót fújnak. A keleti látogatókat ezúttal maga Csontnélküli Karaj vezeti, aki az erdőben kolbászoló Hviceket már el is fogta. A testvérek hosszú ellentéte szinte másodpercek alatt rendeződik, de Hvicek azért felteszi neki azt a kérdést, amit én már évek óta szajkózok (‘Mi van rajtad?’), de sajnos ez csak egy újabb megválaszolatlan kérdésnek bizonyul.
- Ugyan embereit levágják, de Erik a csata helyszínéről el tud hozni egy kettős keresztes zászlót, mely alapján odahaza Björnék kiokumlálják, hogy ezek ruszok, akik meg akarják szállni Skandináviát, hogy Ivar velük van és tekintve hogy keresztények, ezért nem csak népükért, hanem saját isteneikért kell majd küzdeni. Mivel Harald lett egész Norvégia ura így kénytelenek lepaktálni vele. Az egyetlen valamire való nevesített szereplő Gatterban Vörös Erik, így Björn ismét őt küldi el, hogy tárgyaljon a királlyal. Persze ez már csak azért is egy ragyogó ötlet, mert a széphajúak országában Erik törvényen kívüli, szóval azzal a lendülettel, hogy megérkezik, Harald máris bevágja a hűvösre, hogy másnap kivégezhessék. Hát igen, ez történik ha otthon hagyják a követek mentelmi jogát tartalmazó rúnakövet.
- Persze aztán mégsem volt olyan nagy gond otthon hagyni a rúnakövet, mert később Olaf ráhatásával Harald elereszti Eriket és megbékél Björnnel, hogy együtt szálljanak szembe a rusz ‘felszabadító’ hadsereggel. Nincs mese, itt már mindenkire szükség van.
- A nyomokban hiteles történelmi információt tartalmazó rovatunk következik. Ivar vissza viszi Hviceket a Kijevi Ruszba. Ezen a ponton már simán el tudom képzelni, hogy ez a puszta véletlen műve, meg mert a sorozat története így kívánta, de arról valóban van írott forrás, hogy Hvitserk járt erre. Azt viszont nem hiszem, hogy említik a kútfők, hogy kacagva újságolta volna Ivarnak, hogy ő ölte meg végül Lagerthát, akit úgy tűnik, hogy visszamenőleg mégsem szeretett. Ahogy azt sem, hogy egy övveret szerű buznyákkal a nyakában ígérte meg Olegnek, hogy részt vesz a Skandinávia elleni invázióban. De gyanítom, hogy azt sem, hogy a Dir-féle Oleg elleni összeesküvésben részt vett volna. Ettől függetlenül én örülnék neki, hogy ha az ezekről szóló szövegrészletek előkerülnének egyszer végre.
- Az epizód egy esti rusz seregszemlével végződik, melyről ordít, hogy a Két Torony vasudvardi jelenetét próbálták rekreálni. Sajnálom Oleg, de Christopher Lee Szarumánját senki sem fogja überelni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése